Донеччина та достовірності стандарти

З п’ятисот проаналізованих новин авторам моніторингу вдалося ідентифікувати 638 джерел, з яких 489 були ідентифіковані як «надійні», решта ж (149 джерел, або 23,4% від загальної кількості), були віднесені до категорії «сумнівних», в той час як 37 новин залишилися взагалі без джерел. Найякісніший показник достовірності за період моніторингу був зафіксований на ресурсі “mariupolnews.com.ua” – лише 11,9% сумнівних джерел, найменш якісним виявився сайт “mariupol.tv” –  43,8% джерел на якому були віднесені до «сумнівних».

Під моніторинг стандарту достовірності інформаційних джерел від Інституту масової інформації потрапили і 5 сайтів Донеччини, зокрема Маріуполя. З 4 червня 2018 року було розглянуто 500 новинних статей, по 100 з кожного онлайн-видання: 0629, mrpl.city, mariupol.tv, mariupolnews, Новости Донбасса. За методологією на достовірність перевірялося кожне окреме джерело, що згадувалося у новинній статті. Визначалися ідентифіковані, анонімні, сумнівні джерела та новини без джерел.

 

Просто медики та просто хлопчик

Із сотні статей на сайті 0629.com.ua було ідентифіковано 134 джерела. Серед них – одне анонімне джерело, 12,7% сумнівних джерел та 6% новин/фактів взагалі без джерел (від 100 новин як 100%).

Достовірність – це коли кожен факт, що подається у матеріалі, має ідентифіковане та надійне джерело інформації. Але і ідентифіковані джерела можуть мати сумнівну достовірність, наприклад, такі, де не вказано посаду, ім’я, або будь-яким іншим чином  (наприклад, прес-служба) не ідентифіковане джерело новини.

Як от, наприклад, у новині про гуманітарну допомогу швейцарці так і лишилися безіменними швейцарцями. Хоча видно, що журналіст був присутній на місці подій, є фото та цитати інших присутніх. Чому він не добрався до швейцарців, невідомо. А ось у екологічний моніторинг від самого сайту 0629, добре було б додати уточнюючу інформацію про сам датчик, звідки він взявся, та чий це проект, або невеликий коментар від експерта-еколога.

У сайта «Новости Добасса» novosti.dn.ua такі покажчики. Всього зі ста новин ідентифіковано 134 джерела, лише одне – анонімне, 6% новин взагалі без джерел. 17,5% сумнівних джерел – такий відсоток на цьому сайті виник від неназваних джерел, не підписаних експертів тощо.

Сайт mariupolnews.com.ua: 101 джерело ідентифіковано, одне – анонімне, 11,8% сумнівних джерел від ідентифікованих та 12% новин взагалі без джерел. Приклад сумнівних джерел – мешканці, комунальники та спеціалісти: усі вони не названі та не конкретизовані.

 

«Чебурашки» морского базирования»

Один із сайтів отримав найвищий відсоток, а, значить, найгірший результат із достовірності – ані джерела, ані цитування, ані прізвищ, ані посад. Журналісти сайту mariupol.tv чомусь не зважають на подробиці у вигляді стандартів.

Доходить до смішного, от як, наприклад, у новині, де немає взагалі жодного вказаного джерела інформації, а уся відповідальність лягла на плечі розвідки, яка, до того ж, стала без власного відома, собкором сайту. Про це  безпосередньо повідомляється в статті: «По данным разведки, противник понес потери: один оккупант уничтожен».

У 11% новин mariupol.tv взагалі не вказано джерел. Факти повідомляють не ідентифіковані медики, невідомі поліцейські, такі саме співробітники МНС, та сусіди сусідів – таких джерел із сумнівною достовірністю в цьому ЗМІ  43,75%, тобто майже половина від усіх. Плюсів  «в карму», або відсотків у графу ідентифікованих джерел, додавали згадки у новинах лідерів тимчасово окупованих територій. Із підписами, посадами та прямою вказівкою на джерело. І ось він, той самий незручний момент, коли ватажок терористичної одиниці «ДНР» Захарченко стає у новині достовірним джерелом із цитатою: «”Чебурашки” морского базирования у нас тоже есть».

В половину менше, але все одно чимало сумнівних джерел, 26,6%, і у сайта mrpl.city. Всього на сайті mrpl.city 154 ідентифіковано джерела, серед них чотири – анонімних,  7% новин взагалі опубліковані без посилання на будь-яке джерело.

 

Даний матеріал підготовлено в рамках проекту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ», що реалізується ГО «Інститут масової інформації» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Інформація та погляди, висловлені в даному матеріалі, належать автору та не обов’язково відображають офіційну думку Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Регіональна представниця ІМІ у Донецькій області Юлія Гаркуша

1076 всього переглядів: 1 переглядів сьогодні
(Visited 51 times, 1 visits today)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *