Активіст у фокусі уваги. Чим маніпулюють онлайн ЗМІ Маріуполя?

 

Сайт mrpl.city чимало розворушив медійний простір Маріуполя. У березні 2019 журналісти розмістили ряд новинних статей, які стосувалися двох інформаційних приводів – це акція проти підвищення цін на проїзд, та інцидент пов’язаний із хворобливої для Маріуполя теми екології. В  обох випадках у новинах mrpl.city об’єктами нападок були місцеві соціально активні містяни.

 

Підняли ціну – здійнявся гвалт

4 березня після рішення міської ради про підняття тарифів на проїзд у міському транспорті маріупольці вийшли на мирний протест, який стихійно переріс в акцію протесту та перекриття руху, протестуючі пересувалися одним з центральних переходів по “зебрі”, на деякий час повністю перекрили рух на проспекті.

 

Про це і написав міський сайт mrpl.city. Першою вийшла новина під заголовком  “В Мариуполе полиция проводит проверку незаконной акции против подорожания проезда”. У цій новині журналісти повідомили, що заява до поліції надійшла від одного з мешканців міста:

“Как отметили в Центральном отделе полиции, от одного из жителей поступило заявление о несанкционированном митинге. Факт внесли в Единый журнал учета преступлений и сейчас проверяют.”

Але, як згодом з’ясували учасники акції, на яких і було складено протокол, про статус заявника інформацію у ЗМІ все ж таки замовчали. І цим звичайним містянином виявився Григорій Березун, директор Департаменту безпеки та попередження корупції Маріупольської міської ради, простий чиновник.

“Наша акція була законною, у нас є фото заяви. В неї до речі письмово підтверджується, що дорога перекриватися не буде, організатори цього не планували.” – каже Макар Антипов, учасник акції.

Згодом ще один антикорупціонер, а саме Сергій Шевірьов, колишній працівник МТТУ, та заступник директора МТТУ з питань безпеки та запобігання корупції подав у суд позов на відміну рішення виконкому.

Одна з організаторок акції протесту Ірина Перкова, на неї, та ще на двох , і було складено заяву. Перкова, так коментує рухи Шевірьова на своїй сторінці у соцмережі:

“…свідомий маріуполець подав позов до суду на відміну рішення виконавчого комітету про підвищення тарифів на проїзд… то справді Сергій Володимирович хоче повернути старі тарифи, чи то така “многоходовочка” – тишком-нишком подали до суду, без зайвого клопоту від активістів захистили свою позицію про те, що проїзд по 8 грн. – норм. І все – більше з таким позовом до суду можна не звертатися… Як думаєте – чорне воно чи біле?”

 

За грати за мирний протест?

7 березня вийшла ще одна стаття на МРПЛ.сіті, яка носила заголовок “Участникам несанкционированной акции в Мариуполе грозит до трех лет колонии”

Тут журналісти маніпулюють у заголовку. По-перше в Україні немає поняття “санкціонованих” та “несанкціонованих” мітингів, право на мирні зібрання зафіксовано у Конституції.

“По-друге, навіть у найгіршому розкладі мова йде про часткове обмеження волі, але не про колонію. Це ще одна маніпуляція проти нас!” – нарікає на нечесність журналістів Макар Антипов, учасник акції протесту.

 

“Ви нам писали…”

Цікаво, що наприкінці минулого року, у жовтні 2018 один з маріупольських правозахисників Михайло Лебідь на сторінках фейсбука у групі “За екологічно чистий Маріуполь” опублікував фінал своєї офіційної переписки з Оленою Маховою, начальницею Управління з питань преси та інформації Маріупольської міської ради щодо систематичного використання посадовими особами цього органу влади слів “непогоджені”, “незаконні”, “не дозволені” та “несанкціоновані” щодо мирних зібрань – беззбройних мітингів, походів, демонстрацій, пікетів, флешмобів, релігійних зібрань тощо.

Закінчувалася переписка так: “Насамкінець хочу привітати Вас та колектив Маріупольської міської ради з Новим роком, та щиро побажати, щоб словосполучення “несанкціонований мітинг” назавжди залишилось у 2018 році, що минає. Слава Україні!”

Як пояснює сам Михайло – “Писалося це, звісно, не стільки для того, щоб «достукатися» до когось з місцевої влади, скільки для того, щоб місцеві проукраїнські активісти запам’ятовували і запозичували аргументацію після оприлюднення переписки”.

Повний текст листування можна знайти тут. Тоді це було пов’язано з проведенням у Маріуполі чергового мітинга, мирного протесту щодо забруднення екології промисловими гигантами, що належать Рінату Ахметову.

 

“Вляпатися” в екологію

Як би не співпало, але наступні маніпулятивні статті на сайті MRPL.City стосувалися саме теми екології. Вийшли вони у цьому ж березні 2019 року, під невтомне око журналістів сайту MRPL трапив вже інший активіст та волонтер Дмитро Чичера. А точніше його допис у фейсбуці із відео, на якому було зафіксовано спалахи та дим на одній з виробничих ділянок металургійного комбінату «Азовсталь».

Слід зазначити, єдиним засновником та власником сайту MRPL.City є Товариство з обмеженою відповідальністю “ТРО “Маріупольське телебачення” (МТБ), яке  напряму пов’язане з групою компаній “Метінвест” Ріната Ахметова і належить йому. Так саме, як і металургійний комбінат “Азовсталь”.

18 березня Чичера публікує ще один допис, в якому пише, що корпоративні ЗМІ “Метінвесту”  у телефонних дзвінках намагаються дістати спростування опублікованого відео.

“Давати спростування відео? Спростування відео з Азовсталі за допомогою іншого відео? Чи яким чином? На відео помітно спалахи – помітно. Я чув грохот – чув. Натягування паніки? Так а в чому паніка? Хтось панікував? Ніхто. Окрім ЗМІ, які фінансує Метінвест.” – сказав Чичера в інтерв’ю журналістці ІМІ.

 

“Газпром”, “Лукойл”, “експерт” Менендес

Дмитра Чичеру звинувачують у розповсюдженні фейків, його робота із грантодавцями висвітлюється у негативному світлі, йому ж дорікають у створенні панічних настроїв у всій країні! “Стоп фейк. Как «профессионалы» во всех вопросах будоражат Украину”.Журналісти MRPL.City стверджують, що паніку посіяно шляхом висвітлення на національних каналах, хоча жодне з центральних ЗМІ не виказало особої цікаівості цією темою.

19 березня виходить ще одна новина, де звинувачують волонтера Дмитра Чичеру у “еко-сепаратизмі”, тобто коли екорух намагаються дискредитувати звинувачуючи у роботі на т.зв. “сепаратистів” Кому выгодно, чтобы фейковый пожар в Мариуполе стал темой номер один в сепаратистских СМИ? :

Напомним, не менее «экзотические» бочки с логотипами российских компаний «Газпром» и «Лукойл» были замечены на эко-митинге 29 сентября 2018 года.” – пише MRPL.City, та  непрозоро натякає на пряме спонсорство?

MRPL.City витягує некомпетентного у сфері екології Енріке Менендеса, який тут же згадав про передвиборчу гонитву, та отак закінчують статтю:Дмитрий Чичера является волонтером, эко-активистом и фотографом. Теперь еще – и провокатором паники”

“Эксперт Энрике Менедес уже писал, что активисты будут манипулировать темой экологии. «Как активист я их прекрасно понимаю, массовое мероприятие – это лучший способ привлечь внимание. Но с другой стороны они (активисты. – Прим. ред.) невольно играют на руку тем силам, которые не заинтересованы в развитии Мариуполя, а напротив, хотят показать, что все плохо. Сложная тема – людям предстоит сделать моральный выбор и взять на себя ответственность за него», – отметил Менендес.”

Дискредитувати активіста не лише у новинній стрічці, а і у блогах на тому ж сайті MRPL.City  «Любовь» мариупольских активистов к городу – патриотизм или популизм?, висміювали  У мариупольского экоактивиста «пригорело» от слива шлака. Якщо роздивитися інші регіональні ЗМІ то повідомлення на цю тему були збалансованими , а новини носили інформативний та неособистий характер. Це може говорити про заангажованість MRPL.City, та носити ознаки тематичної цензури, “темників”.

Це вже далеко не перша подібна стаття на сайті MRPL.City. ІМІ писав про це під заголовком “Екологія під цензурою, або “на зустріч виборам”!”,

 

Проблема “редакторської політики” та спуску “зверху” “темників” доволі поширена серед так званих корпоративних ЗМІ, але її дуже важко викривати, адже мало хто напряму каже про факти цензури з боку редакторів та керівництва медіа, здебільшого через страх втратити роботу.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

Юлія Гаркуша регіональна представниця ІМІ у Донецькій області

 

 

 

 

 

 

 

343 всього переглядів: 1 переглядів сьогодні
(Visited 33 times, 1 visits today)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *