Металеве лобі Короля Епатажу

Лідера парламентської фракції “Радикальної партії” Олега Ляшка можна обдаровувати дуже багатьма порівняннями і епітетами, але в чому йому зовсім не можна відмовити, так це в умінні епатувати цільову аудиторію і інтригувати ЗМІ. Спостерігаючи за його поведінкою в рамках Великої Коаліціади у Верховній Раді, не можна не відзначити, що під маскою епатажного клоуна з кримінально-гомосексуальним минулим, над яким регоче вся країна з долонею на обличчі, криється дуже небезпечна людина без гальм і морального кодексу. І треба сказати, що його методи працюють, причому в комплексі – Ляшко-політик стрімко пробиває собі шлях до успіху в кулуарних війнах парламенту, Кабінету міністрів й АП, а епатажна складова його образу незмінно приковує до нього об’єктиви телекамер всія Русі.

І чим довше триває боротьба за створення нової коаліції і формування нового кабінету з новим прем’єром, тим більш непередбачуваним і більш впливовим стає Ляшко. Ще місяць тому, коли здавалося, що майбутнє призначення Гройсмана прем’єром є вже фактом, лідер радикалів активно загравав з Банковою, знаючи свою силу “золотої акції” і розраховуючи продати свою лояльність за місце спікера. Але останні два тижні ситуація знову змінилася – і Леді Гага від світу великої політики неодноразово зустрічається вже з Ринатом Ахметовим як в офісі “СКМ”, так і в Будинку уряду. Залишається тільки гадати, що запропонували Ляшку Яценюк і Ахметов, проте відразу після цих рандеву Радикальна партія остаточно відкликала свої підписи під коаліційною угодою, тим самим юридично поховавши коаліцію в Раді і підірвавши прогрес переговорів про нового прем’єра.

Ляшковська диверсія негайно знайшла своє продовження – і Олег Валерійович після переговорів з Ахметовим раптом з новою силою запалав пристрасною любов’ю до гірничо-металургійної галузі України, особливо до підприємств, що належать “Метінвесту”. 5 квітня він відвідав “Запоріжсталь”, а 6 квітня вшанував своєю присутністю і ММК ім. Ілліча в Маріуполі. Ляшко раптом згадав про те, яку важливу роль відіграє металургія в економіці України, які доходи вона забезпечує бюджету і скільки сотень тисяч українців зайняті в гірничо-металургійній галузі.

Судячи з подальшої активності лідера радикалів, в офісі “СКМ” перед Ляшко були поставлені такі питання:

  • Ринок експорту-імпорту металобрухту в Україні
  • Питання про тарифи на залізничні перевезення гірничо-сировинної та металургійної продукції
  • Статус зони АТО в Маріуполі

Що стосується ринку металобрухту в Україні, то провідні металургійні комплекси нашої країни (тобто  “Метінвест”) опиняються в дуже непростому становищі: сьогодні склалася сприятлива ситуація для найактивнішого вивезення брухту з країни, чим і користуються імпортери з сусідніх з нами держав, де його експорт суворо обмежується. І при цьому ахметівська металургія, яка щомісяця споживає близько 80 тис. тонн брухту, змушена сама частково закуповувати його за кордоном. Цю проблему неодноразово порушували як Шурма, голова “Запоріжсталі”, так і Риженков, і саме через Ляшко ахметівскі топ-менеджери намагаються вплинути на ринок металобрухту в Україні, в ідеалі – встановити над ним повний контроль, підім’яти під себе брухтозаготовників, прикрити широко розкриті ворота для вивозу 1.5 млн. тонн металобрухту з України. Корінь проблеми – те, що в Україні простіше вивозити лом в Туреччину або Молдову, ніж виробляти неконкурентоспроможну і дорогу продукцію на давно застарілих металургійних комплексах “Метінвесту”,  які в очі не бачили модернізації – нікого не хвилює.

Власно кажучи, Олег Ляшко є головним лобістом інтересів “Метінвесту” за цьому напрямку в парламенті: законопроект №3868, поданий “Радикальної партією” від 02.02.2016, був 31 березня успішно прийнятий в першому читанні. Він передбачає, як і говорив Ляшко в ДК “Молодіжний” в Маріуполі, трирічне скасування мита на ввезення металобрухту в Україну і встановлення експортного мита в 35 євро за тонну.

В рамках концертного турне на підтримку “Метінвесту” Олег Ляшко в Маріуполі також не забув і про ще одну проблему, яка дійсно загрожує металургійній галузі в країні: нове підвищення тарифів на залізничні перевезення вантажів ще на 10%. Відповідно до представленого 2 квітня Кабміном плану, “Укрзалізниця” вже в цьому році піде на нове підвищення тарифу на вантажоперевезення, що, як заявив Юрій Зінченко, гендиректор ММК ім. Ілліча, підніме собівартість прокатної продукції комбінату не менше ніж як на 15%. У цих умовах, коли “Метінвест” поставляє на зовнішні ринки і без того не надто конкурентоспроможну через високі ціни продукцію (близько $ 160 / т), ахметівський прокат зросте в ціні ще на 4-5 доларів, в той час як конкуренти “Метінвесту” постійно знижують вартість своєї продукції, впроваджуючи передові технології виробництва. Відповідно, це викличе втрату близько 10% замовлень, припинення нерентабельного виробництва ряду прокатів і, звичайно, скорочення близько 3 тисяч робочих місць в Маріуполі. Олег Ляшко, зрозуміло, гучно взявся впоратися і з цією проблемою для бізнесу Ріната Ахметова, не забувши перед об’єктивами телекамер обґрунтувати це своєю сердешною турботою про металургів Приазов’я. Як він це буде робити – незрозуміло, з огляду на те, що в самій “Укрзалізниці”, як і в самому “Метінвесті” ніхто не збирається займатися оптимізацією, вирішенням внутрішніх проблем і скороченням системних витрат – підняти тарифи і залишитися на плаву до нового підвищення значно легше.

Зрозуміло, в нових умовах, коли Олег Ляшко все більше стає головним лобістом інтересів Ахметова в парламенті, його риторика в Маріуполі звучить суворо в унісон з усіма ініціативами Вадима Бойченко, чия роль в імперії Ріната Ахметова не потребує представлення. Це стосується третього питання в лобістському пакеті, який ми окреслили вище – статус АТО для міста Маріуполя.

Бойченко ще 22 березня заявив про те, що підготував законопроект про позбавлення Маріуполя статусу міста, що знаходиться в зоні АТО. Своє рішення він обґрунтував тим, нібито статус АТО відлякує інвесторів, заважає малому і середньому бізнесу розвиватися, брати кредити, створювати робочі місця.

Само собою, цей захід знайшов в цілому повну підтримку   з боку полум’яного борця за Україну Олега Ляшка, який в ДК “Молодіжний” також висловив свою думку щодо цього питання:

“Якщо ми хочемо щоб до Маріуполя їхали туристи та інвестори, то потрібно прибрати статус АТО … Потрібно показати і довести що Маріуполь – мирне місто”.

Що Маріуполю жити і розвиватися заважає більше – формальний статус зони АТО або російські окупаційні війська в 15 км від місця, де 6 квітня виступав з палкими промовами Олег Ляшко – питання дійсно спірне. З огляду на те, наскільки серйозні люди просувають це рішення в парламенті, Маріуполь, швидше за все, дійсно перестане бути містом зони АТО, незважаючи на те, що його найближчі околиці були і є зоною активних бойових дій. Буде у міста “статус” чи ні – жоден крупний інвестор при здоровому глузді не вкладе жодної копійки в прифронтове місто з неплатоспроможним населенням і корумпованими елітами, а комерційне кредитування як було недоступним для переважної більшості малого і середнього бізнесу (ставка – більше 22% річних! ), так і в “мирному” Маріуполі поза АТО не стане доступнішим. Важко очікувати, що традиційні іноземні інвестори міста, покинувши Маріуполь під час війни, такі як McDonald’s або OBI кинуться назад слухати гуркіт ворожої артилерії під Талаківкою. Однак “Метінвест” і інші холдинги Ріната Ахметова, в тому числі і “ДТЕК”, що перебуває на грані банкрутства, отримають можливість більш вільно кредитуватися, затикаючи численні дірки в своїх бюджетах. Те ж саме стосується й податку на землю для підприємств – ляшківці виступають проти скасування АТО в Маріуполі, не домовлячи людям, що саме завдяки податковим послабленням підприємства в місті і не сплачують податок на землю.

Таким чином, головний борець з олігархами і заодно новий ведучий лобіст інтересів Ахметова у Верховній Раді дійсно приступив до справи. Ляшко, володар “золотої акції” в кулуарній боротьбі в Києві може зробити дуже багато, шантажуючи і Порошенка, і Яценюка своїми метаннями від одного табору до іншого. Залишається з’ясувати одне – що ж таке запропонував Олегу Ляшко Рінат Ахметов тим березневим вечором в таємній зустрічі в офісі “СКМ” на вул. Десятинній?

Можливо, Ляшко, просто-напросто відчуваючи наближення позачергових парламентських виборів розуміє, те що в новому парламенті фракції БПП та НФ значно послабляться на користь саме “Опозиційного блоку”, зя яким стоїть і Ахметов. Тому крокуючи назустріч екс-регіоналам, Ляшко може готувати для себе дещо більше, ніж те, що йому запропонував Порошенко та Гройсман: можливо, навіть посаду прем’єра, цілком керованого і слухняного до інтересів Ахметова. В Маріуполі Ляшко почав демагогічно обіцяти пенсіонерам по три тисячі гривень мінімальної пенсії, безкоштовний медичний облік,  фінансування ПТУ з державного бюджету, лякав “змовою” МВФ та влади нібито існуючі плани підвищення пенсійного віку до 70 років, назвав Порошенко “баригою”, Абромавічуса – “анчоусом”. В Маріуполі демагогічне шоу Ляшка мало певний успіх, тому “Радикальна партія”, переймаючи популістську риторику “Оппоблоку”, ще сподівається на майбутніх виборах  зміцнити свої позиції за рахунок традиційного електорату “регіонів”, який любить гучні слова та прості рішення.

1447 всього переглядів: 1 переглядів сьогодні
(Visited 264 times, 1 visits today)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *