Журналістські стандарти та володар заводів, газет, пароходів. Моніторинг ЗМІ Маріуполя

У рамках проекту “Будуємо мости заради реформ і довіри” пройшла друга хвиля моніторингу ЗМІ у низці регіонів України Її організатором був Інститут масової інформації, за підтримки уряду Великої Британії. Основна мета дослідження – висвітлення якості подачі місцевого контенту в ЗМІ, чи можна зустріти на шпальтах газет активістів та громаду, та на якому рівні представлено місцеву владу в локальних медіа. Нижче публікуємо підсумковий регіональний звіт, який стосується шести ЗМІ Маріуполя – електронних, друкованих та телевізійних – ефірних. Нижче результати моніторингу у цифрах та поясненнях

Веб-ресурси – новин побільшало, джинси – поменшало

На обох сайтах, що підлягали моніторингу, із весною новин стало значно більше, на зрівняння з осінню 2015 (у першу хвилю моніторингу). З огляду на те, що сайт 0629 орієнтовано виключно на міські новини, то таких у новинній стрічці переважна більшість. Іноді можна зустріти новини обласного значення. Ситуація з сайтом Mariupolnews відрізняється. У цифрах це виглядає отак: 0629 – всього 138 статей, місцевих новин – 81 за тиждень, Mariupolnews – всього 215 статей, з них лише 61 на місцеву тематику.

Враховуючи те, що виборчий ажіотаж минув, поменшало і джинси, так на 0629 таких матеріалів було лише 6 – проти 5 замовних статей на сайті Mariupolnews. У веб-ресурса 0629 є дві рубрики “Новини компаній” та “Реклама”, де знаходяться аналогічні матеріали. Але за яким принципом редакція розподіляє їх в ці рубрики – незрозуміло. Хоча саме на сайтах джинсових матеріалів завжди було значно менше аніж на місцевому ТБ, чи у газетах.

Новин, що стосуються життя міста та людей, а саме присвячених житлово-комунальній тематиці на веб-ресурсах вкрай мало – у Mariupolnews їх 13% від загальної кількості, у 0629 ще менше – лише 7%.

Як плюс – міський сайт 0629 багато приділяє уваги «Зведенням з фронту», випускаючи такі статті під спеціальною рубрікою, окрім того журналісти слідкують за подіями, які розгортаються у місцевих судах, часто такі ексклюзивні матеріали стосуються бійців добробатів та активістів. Таких матеріалів у 0629 – приблизно 15%, у Mariupolnews активістам виділяють взагалі мало місця, їх кількість не дотягує і до 10%.

Водночас слід відмітити, що на сайті Mariupolnews з’явилися новинні матеріали, які можна читати із користю, та дійсно отримувати з них інформацію і це статті саме на комунальні теми – створення ОСББ, роз’яснення щодо тарифів та отримання субсидій та інше. Журналісти не мають на меті одразу дати коротенький матеріал, спочатку збирають інформацію, а потім роблять повноцінний матеріал. Але все одно у гонитві за актуальністю та діючи за принципом «видати новину першими», веб-видання втрачають у якісних показниках, їх головна проблема відсутність балансу.

Балансу дотримуються лише відео-оператори, та і той баланс «білого»

Страждають від відсутності балансу не лише сайти, але причини порушень стандартів журналістики у різних видах ЗМІ відрізняються. Щодо якісних показників, якими зокрема характеризується дотримання трьох основних журналістських стандартів то сміливо можна казати про відсутність балансу думок. Стандарт збалансованості у 0629 (City-Cites) склав майже 43% матеріалів, у Mariupolnews такий показник – трохи більше за 31% новин дають слово лише одній стороні конфлікту. Скоріше за усе така незбалансованість у веб-виданнях – це бажання видати новину першими аніж у конкурентів, тобто через поспіх. Другий стандарт – відокремлення фактів від коментарів – це 66% статей у 0629, проти 75% у їх конкурентів.

У газетах: «Приазовский Рабочий» лише 44% статей дають слово усім сторонам конфлікту, або спірної ситуації, «Іллічівець» – має 52% збалансованих статей, на місцевих телеканалах із дотриманням балансу думок ситуація трохи краща – це 57% у МТБ та 75% у Сигма-ТБ. Щодо телебачення та друкованих видань то тут незбалансованість не можна пояснювати поспіхом, бо у газетярів та телевізійників є більше часу на обробку матеріалу, до того ж усі ці ЗМІ – МТБ, Сигма-ТБ, Іллічівець та «Приазовский рабочий» – належать медіа-холдінгу Ріната Ахметова.

Та третій стандарт – це стандарт достовірності викладених у новині фактів -тут усі ЗМІ йдуть майже нога у ногу. Цього стандарту менш за усіх притримується друковане видання газета «Приазовский рабочий» – тут 11% матеріалів не слідкують за появленням у новинах безіменних експертів, за нею йде МТБ – в них таких новин 7%, по 5% новин без вказання експертів – у журналістів сайту 0629 вони не завжди вказують імена коментаторів разом із газетою «Іллічівець», а ось у ТБ «Сигма» та сайту Mariupolnews таких матеріалів жодного не знайдено.

Телебачення та друковані ЗМІ Маріуполя – один господар – одна мета

Не дивлячись на те, що обидва телеканали це МТБ та Сигма-ТБ позиціонують себе, як міські телеканали, належать вони до одного медіахолдінга «Систем Кепітал Менеджмент» або ахметівському «Метінвесту», разом із «Приазовским Рабочим» та газетою «Іллічівець», яка до речі позиціонує себе як корпоративне видання (ММК ім. Ілліча), але цікава своїми розгорнутими та збалансованими матеріалами на житлово-комунальну тематику. З лютого місяця цього року Іллічівець відкрив нову рубріку присвячену саме комунальній тематиці. І якщо Іллічівець дуже професійно ховає джинсу, як наприклад у цій статті на актуальну для Маріуполя тему якості питної води Стакан воды и капля скептицизма, то «Приазовка» не заморочується та розкручує джинсу на повну катушку.

Статистика моніторингу показує такі данні щодо джинси у двох друкованих видань Маріуполя: у корпоративної газети «Іллічівець-Місто» таких замовних матеріалів – 22 з 55 (55 – це загальна кількість новин на місцеву тематику), у міської газети «Приазовский Рабочий» – джинси 9 з 41-го матеріалу на місцеву тематику. Але вихваляє, і корпоративне видання і «міська» газета, добрі справи однієї і тієї ж організації. Окрім того у друкованих ЗМІ зустрічається і таке дивне явище як «джинсовий-паркет», це замовні матеріали, що стосуються Метінвесту, які тісно переплетені з міською владою, яка є прямим нащадком Метінвесту, бо нинішній міський голова Маріуполя та його команда разом із більшістю депутатського корпусу – прийшли у владу з того ж самого Метінвесту – коло замикається.

Ось цитата зі статті газети «Іллічівець» – «Помимо этого, жители города могут участвовать в конкурсе социальных проектов Группы Метинвест «Город – нашими руками», «Чистый подъезд», организатором которых выступает общественный союз «Зеленый центр Метинвест», и за счет грантов повышать уровень благоустройства в собственных домах. Фонд развития Мариуполя инициировал проведение конкурса «Уютный двор». Ще один приклад, Лидер Левобережья. Сім з дванадцяти (7 із 12) – така кількість джинси в одному випуску газети напередодні міжнародного свята боротьби жінок за їх права, та окрім заджинсованих привітань із 8-мим березня газета Іллічівець не скупиться і на звичайну «провладну» джинсу. Але саме «Іллічівець» не дивлячись на кількість джинси виграє перед «Приазовским Рабочим» саме якісним складом статей, все ж у цьому корпоративному виданні як то кажуть – «є що почитати».

Громаду та волонтерський рух друковані ЗМІ Маріуполя не балують своєю увагою, таких матеріалів мізерна частина 15% та 11% у «Іллічівця» та «Приазовского Рабочего» відповідно. На сторінках газет та на теле-екранах не можливо побачити жодного матеріалу, що стосується діяльності опозиційної меншини до «Оппозиційного блоку» партії «Сила Людей». Ця група депутатів, а їх всього лише 5 у складі всього депутатського корпусу Маріуполя – є виходцями з найактивнішої частини містян – ініціативної группи «Вместе», тому цим активістам кожного дня доводиться друкувати свої надбання та розкриття корупційних схем лише на сторінках соціальної мережі Фейсбук, бо на шпальти газет та до мікрофонів теле-журналистів їх просто не пускають.

Щодо діяльності влади жодного негативного газетного матеріалу, трохи негативу про міську владу додає телебачення – і це МТБ, але Сигма-ТБ солідарна із газетами – у новинах цього телебачення також нуль негативу. Усе інше або позитивне, або нейтрального напрямку. Джинси на місцевому телебаченні порівну – по 6 репортажів що стосуються здебільшого діяльності «Метінвесту» – його підрозділів та ініціатив. Так на «Сигма-ТБ» за два тижні моніторингу було помічено лише 2 репортажі на житлово-комунальну тему це 11%, а ось щодо сюжетів про волонтерів та активних громадян на «Сигма-ТБ» не знайдено жодного такого відео-матеріалу «по нулях». На «МТБ» майже така ж само ситуація – 1 репортаж «волонтерський» це 14% від загальної кількості новин, та 4 «комунальних» – це 16%.

Моніторинг проводився з 22 лютого по 6 березня 2016 року. До другої хвилі моніторингу потрапили ті самі видання, що і в першу хвилю. Це сайти “Мариупольские новости” та 0629.ua, газети “Приазовский рабочий” та “Ильичевец Город”, телеканали СИГМА ТВ та МТВ у рамках проекту “Будуємо мости заради реформ і довіри”, який реалізовує Інститут масової інформації за підтримки Уряду Великої Британії.

Юлія Гаркуша

1635 всього переглядів: 2 переглядів сьогодні
(Visited 457 times, 1 visits today)

One thought on “Журналістські стандарти та володар заводів, газет, пароходів. Моніторинг ЗМІ Маріуполя

  • 22.03.2016 at 14:21
    Permalink

    По поводу тематик статей местных ресурсов. Я лично ничего не вижу против того, чтобы местная пресса и сайты публиковали аналитику по международной и общенациональной тематике. Новости и статьи исключительно о городских событиях это хорошо. Но не все этим интересуются. Иногда хочется разнообразия. Плюс это стимул для развития региональной общественно-политической мысли. Большинство аналитических ресурсов сосредоточено в Киеве. Тем не менее, интересно чтобы в информационное пространство попадало мнение авторов из других городов. Разнообразие точек зрения на одни и те же события это интересно.

    Reply

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *