Огляд медіа-подій 2016 року Донецької області та Маріуполя

Головними подіями року, що вже пішов, колеги журналісти та редактори різних ЗМІ Маріуполя та Донецької області називають: “Донбас медіа-форум”, відкриття нових телестудій у Громадського ТБ Донбасу, та нових телепрограм у ефірі Маріупольського ТБ, створення нового сайту у онлайн-просторі столиці Приазов’я та значні кроки від влади щодо відкритості своєї діяльності.

Найголовнішими подіями у медіа-житті Донецької області Олексій Мацука назвав: проведення “Донбас медіа-форуму” у Маріуполі, та відкриття ще однієї телестудії “Громадське ТБ Донбасу”, цього разу у Слов’янську.

Олексій Мацука, засновник сайту “Новини Донбасу”, журналіст

– Ми виконали в повному обсязі всі завдання, які визначили у стратегії “Донецького Інституту Інформації” на 2016 рік та заснували серйозну основу для нових досягнень у 2017 році. Програма “Неделя Мариуполя” – один з фундаментальних елементів цієї основи. Наш новий проект можливий завдяки злагодженій роботі команди – Юлії Діденко, Андрія Кюрджиєва, Вікторії Савицької, Катерини Ковальчук та Ксеніі Нестеренко. Ці люди взяли на себе величезний обсяг праці – ліквідувати нестачу інформації про демократичні процеси у Маріуполі, про зміни у громадському суспільстві, про життя переселенців та тих, хто не може достукатися у “офіційні” ЗМІ.”

Вікторія Савицька, журналіст Громадське ТБ Донбасу

– У цікаві події цього року я занесу “Медіа-Форум”. Бо регіональні журналісти ну дуже зрідка збираються разом для вирішення або обговорення професійних проблем, а форум став такою можливістю. Щодо місцевої влади, то може вона не стала “душою нараспашку”, але принаймні можна вести діалог, можна отримати потрібні відповіді. Хоча було побоювання щодо нового регламенту доступу преси, який прописує усі питання вирішувати через прес-службу, але в результаті вийшло не все так погано. Але все одно залишається одна дуже серйозна для нашого міста та регіону тема табу – це тема екології…

І ці табу напряму залежать від місцевої влади, адже міський голова Маріуполя, прийшов на цей пост із топ-менеджменту Метінвеста – головного забруднювача міста. Та й до мера дуже важко достукатися, його наче “обороняє” голова прес-служби міськради, розповідають журналісти.

Незалежні медіа потерпають від обмеженості фінансування з боку національних та міжнародних донорів, на жаль колектив “Громадського Приазов’я” працює на волонтерських засадах, але кидати цю справу поки що не збираються, розповідає журналіст “Громадського ТБ Приазов’я” Іван Синєпалов. Колектив “Громадського ТБ Приазов’я” невеликий – це три журналісти, один з яких зараз служить у ЗСУ.

Іван Синєпалов, журналіст та редактор “Громадське ТБ Приазов’я”

– Ніхто, крім нас, не буде цього робити. Звісно, я хочу мати джерела прибутку, але кидати це не збираюсь принаймні, поки що. Але працювати “на дядю”, тим більше на дядю на ім’я Рінат, точно не буду, хоча це мені вже пропонували неодноразово.

На жаль, більшість ЗМІ Маріуполя та області належать одному й тому власнику – це Рінат Ахметов, що ускладнює просування журналістських стандартів у регіональні ЗМІ. Та значно впливає на рівень “джинси” в регіоні.

– Влада стала більш лояльною до журналістів, починаючи від того, що до багатьох з них можна достукатися у фейсбуці, домовитися там про зустріч, або онлайн взяти потрібні коментарі. Та закінчуючи тим, що ніхто не тікає від відповідей, у всіх є можливість поставити питання будь-якому представнику влади і це правда, як би мені не було неприємно робити їм компліменти, але тут посперечатися важко!

Саме Іван, як опозиційний журналіст, частіше за усіх потрапляє під тиск та нападки з боку героїв своїх сюжетів. В цьому році це був директор одного з маріупольських ринків, в минулому обласний голова СБУ та це не поодинокі випадки. Але нападки на свободу слова маріупольських журналістів давно вже не лякають.

А ось Маріупольське Телебачення (прим. авт. МТБ, власник Рінат Ахметов) маючи потужну фінансову та технічну базу набирає обертів. У ефірі цього популярного серед жителів міста каналу наприкінці цього року з’явилося декілька нових масштабних проектів, що виходять у прямому ефірі. Це програми – “Без Цензури” та “Коммуналка”. В програмі Без Цензури в цьому році вийшов поки що лише один випуск, головним та єдиним гостем у студії був новий мер міста Вадим Бойченко. А також журналісти корпоративних та, що особливо важливо, і незалежних ЗМІ, зокрема “Громадське ТБ Донбасу”. Такого “торжества” свободи слова Маріуполь ще не бачив.

Вікторія Терещенко, ведуча програми “Комуналка”

– Комуналка” – це програма на актуальні теми. Інтерактивний проект, взяти участь у якому може кожен бажаючий. Люди озвучують проблеми, а чиновники беруть на себе відповідальність за їх вирішення. Хронометраж програми 40-50 хвилин. Щодо відкритості відчуття двояке, але системність та розвиток у цьому плані все ж відчувається.

Окрім того у зв’язці із МТБ запрацював новий міський сайт Mariupol City.

Ірина Гусак, редактор сайту mrpl.city

– Фішка mrpl.city – оригинальна подача новин, багато блогів із різноманітними думками, огляди культурного життя та історичного минулого міста. Наші особливості це наголоси та заголовки та нічого окрім правди. Я хочу щоб наші  журналісти самі підіймали теми, розповідали чиновникам, де є проблеми, чули людей та висвітлювали те, що на поверхні, але вже не кидається у очі…Журналістів нам не вистачає, на сайті працює п’ятеро, та я працюю як редактор-журналіст, ще двоє журналістів віддалено працюють у регіоні. Важко знайти незаштампованих працівників, важко із пошуком тем, доводиться задавати чиновникам шаради, щоб здобути потрібну інформацію. А щодо саме сайту Іллічівець (прим. авт. є також одноїменна газета і електронна версія газети, але це різні колективи), я там працювала одна на стрічці новин, ось вже як два роки, скоро буде редизайн цього сайту та нова команда!

Загалом цей рік був доволі продуктивним для журналістів Донецької області, зокрема для журналістів Маріуполя, адже місто опинилося на гребні інформаційній хвилі, через прифронтовий статус. Він надав поштовху для розвитку ЗМІ та громадської  активності. Порівняно із 2014-2015 роками, вже минулий 2016 був відносно спокійним для журналістів Донеччини, зафіксовано 10 випадків порушень та утиску свободи слова. Зокрема серед порушень прав журналістів у Донецькій області були таки: сталася потужна кібер-атака на мережу CitySites, у Краматорську напали на журналіста при зйомці мітингу, у Маріуполі перехожий намагався розбити камеру журналісту, також у Маріуполі поліцейські забороняли журналісту знімати ДТП за участю глави Нацполіції Києва, у Слов’янську невідомі намагалися зірвати ефір Громадського ТБ Донбасу про Євромайдан, у Бахмуті невідомі обстріляли офіс телекомпанії “Сіверське телебачення”, журналістів кількох видань не пустили на відкриття телевежі на Карачуні. Окрім того зважаючи на регламент міської ради Маріуполя, щодо доступу до інформації місцеві журналісти побоювалися обмежень, але цього не сталося, та багато хто навіть каже про те, що дістатися чиновників стало значно простіше.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів»,

який виконує ІМІ за підтримки Посольства США.

Регіональна представниця ІМІ у Маріуполі

Юлія Гаркуша

1384 всього переглядів: 1 переглядів сьогодні
(Visited 226 times, 1 visits today)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *