Останній із ілліча. Як валили обласних ленінів

Сьогодні у Запоріжжі демонтували останнього “обласного” леніна на неокупованій частині України. Сага із запорізьким леніним тривала понад рік, завершившись нарешті о 13:15 за київським часом, 17 березня 2016. Із нею завершилась і основна частина української боротьби із пам’ятниками діячам тоталітарного режиму. Як тривала ця боротьба – читайте нижче.

Етап перший. Піонери

Прощання із радянським минулим на західній Україні розпочалося іще тоді, коли радянське було теперішнім.

1 серпня 1990 – Вперше в УРСР було повалено пам’ятник леніну. Сталося це у Червонограді за рішення міської ради, у якій переважно були представники “Народного Руху”. Так само офіційно демонтували ленінів в подальшому і в обласних центрах Західної України.

Червоноград
Червоноград

8 серпня 1990 – Перший обласний центр позбувся леніна. Ним став Тернопіль. Рішення про демонтаж леніна міськрада прийняла, спираючись на щойно прийняту Декларацію про державний суверенітет України.

Тернопіль
Тернопіль

14 вересня 1990 – Львів став другим обласним центром в Україні без леніна. Під крики 50-тисячного натовпу “Геть зі Львова”, ленін таки пішов зі Львова.

9 жовтня 1990 – Івано-Франківськ. Згодом на місці поваленого леніна поставили пам’ятник Івану Франку.

Івано-Франківськ
Івано-Франківськ

25 серпня 1991 – У перший день незалежної України ленінів демонтували у двох обласних центрах на Волині – у Луцьку та Рівному.

Луцьк
Луцьк
Рівне
Рівне

30 серпня 1991 – До демонтажу приєднався найзахідніший обласний центр – Ужгород.

Ужгород. Ленін до демонтажу
Ужгород. Ленін до демонтажу
Ужгород. Ленін після демонтажу
Ужгород. Ленін після демонтажу

6 вересня 1991 – Чернівці стали останнім обласним центром на Західній Україні, де демонтаж леніна відбувся ще на старті 90-х.

12 вересня 1991 – А Київ став першим обласним центром на Півночі, де це сталося. Перший ленін, якого прибрали у столиці, стояв на Майдані Незалежності. Через 22 роки відбудеться повалення іншого леніна, і то вже буде геть інша історія.

Київ1
Київ. Майдан незалежності

20 травня 1992 – Ініціативу підхопила центральна Україна. Леніна було демонтовано у Вінниці.

Вінниця
Вінниця

28 листопада 2008 – Наступного повалення леніна на центральній площі обласного центру довелося чекати 16 років. Черкаський пам’ятник довго не піддавався, але в підсумку упав і під власною вагою розламався навпіл. Голова відкотилась від плечей, а ноги взагалі залишились стояти на постаменті і довго після того не були прибрані.

Черкаси
Черкаси

Етап другий. Ленінопад

8 грудня 2013 – Рівно через 22 роки після підписання Біловезьких угод ленін на Бесарабці скоїв “безглузде самогубство”, що поклало початок ленінопаду.

21 лютого 2014 – День втечі Януковича був дуже урожайним на полеглих ленінів.

Пам’ятник леніну впав на Соборній площі Житомира. Спочатку активісти намагалися його підпалити коктейлями Молотова, потім почали зупиняти проїжджі машини і просити трос. Повалити пам’ятник вдалося завдяки поштовій машині, водій якої погодився стягнути вождя.

У той же вечір леніна звалили і в Полтаві. Там все сталося швидше, ніж у Житомирі. Плюс КамАЗ, мінус ленін.

Дуже просто впорались і чернігівці.

А у Хмельницькому того дня звалили аж трьох іллічів. До цього моменту Хмельницький залишався єдиним обласним центром на Західній Україні із леніним.

22 лютого 2014 – А от дніпровцям довелося попітніти. Розпочавши демонтаж близько 18 години 21 числа, вони декілька разів змушені були міняти трос, шукати важку техніку (водії якої часто-густо відмовлялися виконувати почесну задачу з повалення ідола) та шукати якихось інших методів, як все-таки звалити леніна. Зрештою не став у пригоді навіть кран, який приїхав у чверть на першу ночі, адже завалити пам’ятник активістам вдалося власними силами, підпиливши болгаркою одну з ніг пам’ятника.

Дніпро
Дніпро

Тоді ж, але з меншим галасом, повалили пам’ятник і у Кропивницькому.

А вже вдень постарались у Миколаєві. Порожнистого ілліча, що розвалився на шматочки, містяни розбирали на сувеніри.

миколаїв
Миколаїв

Те саме зробили і в Сумах. Останнього міського леніна, якого колись перенесли з центру міста в урочище Дурівщина, активісти звалили за допомогою КамАЗу. Пам’ятник мали переплавити у пам’ятник засновнику Сум Герасиму Кондратьєву.

Суми
Суми

Ближче до вечора прокинувся і сусід Миколаєва – Херсон.

23 лютого 2014 – Центральних одеських ленінів зняли з місця і перенелси у спеціально відведений парк ще у 2006 році. Але в цей день народна декомунізація добралася і до них. Більший монумент облили фарбою, у меншого відбили голову.

Одеса. Великий ленін
Одеса. Великий ленін
Одеса. Маленький ленін
Одеса. Маленький ленін

Етап третій. Після революції

15 серпня 2014 – У Маріуполі, який на той момент був адмінстративним центром Донецької області, повалено головного леніна на площі Свободи.

28 вересня 2014 – Понад 6 годин тривали спроби повалення леніна у Харкові. Щоб уникнути зайвого головного болю, коли падіння леніна очікувалося з хвилини на хвилину, голова Харківської ОДА Ігор Балута підписав указ про демонтаж пам’ятника.

27 січня 2016 – Леніна намагалися підірвати в окупованому Донецьку. Безуспішно. Поки що.

Донецьк
Донецьк

17 березня 2016 – Після 5 днів підготовки, через місяць після розпорядження міської ради, через рік після спроб активістів повалити найбільшого і найостаннішого в Україні леніна, він таки впав. Точніше, його акуратно зняли з постаменту під прокльони одних і феєрверки інших.

Замість післямови

Загалом під час ленінопаду впало понад 900 іллічів, а ще близько 1300 залишаються на своїх місцях (із них близько 200 – на окупованій території). На сьогодні в Україні залишається тільки чотири “обласних” леніни. І всі – на окупованій території. Донецьк, Луганськ, Сімферополь і Севастополь. Плекаємо надію, що ці леніни послідують за своїми колегами з материкової України вже найближчим часом.

2198 всього переглядів: 1 переглядів сьогодні
(Visited 511 times, 1 visits today)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *