Покращення вже зараз

Маріупольські медіа показують позитивну динаміку дотримання журналістських стандартів.

На розгляд регіональних експертів потрапили основні електронні видання міста. Таких обрано чотири, це сайт 0629, сайт ilich.in.ua, онлайн-видання mariupolnews.com.ua та MRPL.CITY, власне ті ж са, що і в першу хвилю цього моніторингу. Вибивається з загальної картини сайт “Маріупольньюз”, стандарти цього видання дещо нижчі за усіх. Дотримання балансу думок, достовірності інформації, та відокремлення фактів від коментарів, далі у  цифрах та прикладах.

monitoryng1

Слід порівняти

Три з чотирьох видань виконують стандарт відокремлення фактів від коментарів. Іллічівець, 0629 та MRPL.CITY не допускають суб’єктивних суджень. Чверть розглянутих новин, так чи інакше маніпулють думкою читача. Ось один з прикладів під заголовком “Заработок на войне” .

“В редакцию «Мариупольских новостей» обратились местные жители, которые сообщили о заработке военнослужащих. Наши читатели стали очевидцами того, как бойцы сливали из военной техники топливо в канистры. Впоследствии солярку продают по «демократическим» ценам местным автомобилистам. Что ж, у каждого свой заработок, даже в условиях войны…”

Отак за допомогою п’ятьох речень, автори сайту додали собі мінусів, та зневажили роботу журналіста як таку. Інформація недостовірна, неперевірена, не має доказів, та жодних коментарів, не кажучи вже про баланс думок тих самих очевидців, та начебто “злодійкуватих” військових. Такі приклади журналістики більш схожі на плітки, аніж на продукт якісного інформаційного ресурса.

Ще один випадок. Це начебто новинна стаття під рубрикою: “Новости Мариуполя”, але ані інтерв’ю, ані героїв немає – Web-модель: легкие деньги или непростая работа с последствиями?

Або отакий приклад В Мариуполе стало безопасно: наблюдатели ОБСЕ перебрались из гостиницы в квартиры В двох абзацах цієї новини журналісти роблять висновок, що прифронтовий Маріуполь став безпечним, тому спеціалісти ОБСЄ переїхали з готелю у звичайні квартири. Можливою причиною стали неодноразові нарікання маріупольських активістів на те, що штат ОБСЄ у 100 людей, проживання їх усіх у найкращому готелі міста задороге задоволення, як теж фактична заміна голови місії? Окрім всього у тексті чітко прослідковується лінія держави та мера, не дивлячись на війну та постійні обстріли околиць – “Маріуполь – місто безпечне!”

Один маніпулятивний заголовок зустрівся за два тижні моніторингу і у стрічці 0629 – “Жители Виноградного хотят договориться с ДНР”. У статті фігурує всього лише один мешканець селища із однією фразою – «Договариваться надо нашим с «ДНРовцами». Договариваться, а не стрелять», з заголовка ж можна подумати начебто усі мешканці Виноградного збираються заключати мирову т. зв. ДНР.  Але навряд чи це свідома провокація, можливо слід вважати такий заголовок прикрою необачністю автора тексту.

monitoryng1

Достовірність – наше все

Міський сайт 0629.com.ua значно підтягнув стандарт достовірності, майже до 100%. Окрім того, що читач має довіряти журналісту (читай – виданню) по перше сам журналіст, повинен перевіряти джерело інформації, а якщо це передрук з іншого ресурсу то й давати у тексті новини безпосередньо активне гіперпосилання. З 25 новин достовірні – 24. Єдиний недолік подання інформації про події на ділянці фронту поряд із Маріуполем – Жители окраин Мариуполя не могли заснуть от артобстрела Але якщо й шукати винних, то у прес-центрі штабу АТО, який на жаль не має змоги розповсюджувати інформацію про обстріли так швидко, як роблять це безпосередні свідки подій. Журналісти користуються стислою, неперевіреною інформацією з соціальних мереж та твітера, та публікують її. За фактом новина виходить недостовірною, без коментарів, із посиланнями на “безіменних” волонтерів, або безпосередньо мешканців.

Цифри показують таке – у сайта Маріуполь-Сіті 92%, такий саме відсоток і у Іллічівця, Маріупольньюз – 76%.

Баланс думок? Ні, не чули!

У ЗМІ Маріуполі залишається та сама проблема, яка була виявлена раніше – найчастіше порушують стандарт балансу думок та точок зору.

У MRPL.CITY та сайту 0629 – у 56% новин баланс думок збережено, більш ніж половина новинних матеріалів збалансована. Цей показник значно покращився з минулого разу. Порівняно із 24% та 28% відповідно у першу хвилю моніторингу, наприкінці серпня. Так сайт 0629 значно наростив кількість вагомих матеріалів, продуманих, збалансованих, зроблених не на швидкоруч, чим часто грішать журналісти веб-видань.

Значно покращив позицію цього стандарту і mariupolnews.com.ua з 16% до 44%.

Показники змінилися на краще, але не в усіх. Так Ilich.in.ua катастрофічно втратив позиції в дотриманні цього стандарту з 28% у серпні скотився до 12% у листопаді. Майже усі новини без коментаторів, сухі коротенькі тексти, без обробки, що більш нагадують прес-релізи.

Моніторинг з дотримання трьох базових журналістських стандартів був проведений експертами Інституту масової інформації у жовтні поточного року в 10 областях України – Полтавській, Вінницькій, Волинській, Миколаївський, Запорізькій, Львівській, Закарпатській, Херсонській, Харківській та у Маріуполі. Досліджували дотримання вищезгаданих профстандартів, оскільки це впливає на довіру читача до того чи іншого видання, та є важливим аспектом у роботі журналістів в умовах інформаційної війни, яку можемо зараз спостерігати. Моніторинг здійснено за підтримки Чеського посольства в Україні.

1351 всього переглядів: 1 переглядів сьогодні
(Visited 173 times, 1 visits today)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *