“Слухай, тут така тема!”, або Про що пишуть ЗМІ Маріуполя та Донеччини

Авторських 304 проти 196 передруків – така статистика унікальності новин онлайн-ЗМІ Донеччини. Авторськими можна називати такі новини, де хоча б у мінімальному вираженні помітно роботу журналіста – пошук додаткової інформації, рерайт, а не копіпаст прес-релізів, додаткові коментарі та інтерв’ю, присутні фото з місця подій. Таких новин на сайтах Донеччини, та Маріуполя зокрема, меншість. Середній відсоток авторських новин склав 39 %.

Це була остання, п’ята, хвиля моніторингу, що його проводили регіональні представники Інституту Масової Інформації у 10 регіонах країни. Зокрема, під моніторинг трапили 5 сайтів Донецької області, по сотні новин з кожного онлайн видання. Аналізували “Мариупольские Новости” (14%), “Региональный портал “Донецкие новости” (19%), “Громадське Донбасу” (52%), сайт “MRPL CITY” (53%), Сайт города Мариуполя – 0629” (58% авторських/унікальних новин).

В дослідженні враховувались лише новинні матеріали. Не розглядали редакторські статті, аналітику, журналістські розслідування, комерційну джинсу, яка подана не у формі новини, також авторські колонки і блоги. Всього з 8 по 14 жовтня було проаналізовано 500 новин.

 

Кримінал та війна – пік цікавості

Сайти Донеччини – на першому місці по висвітленню подій, що пов’язані із війною. В цілому, прифронтовий Маріуполь відрізняє така тематична картина. Найчастіше журналісти пишуть про надзвичайні події та кримінал на 500 новин таких 164, або 33%. 36 зі 100 – у сайтів 0629 та Mariupolnews, у MRPL CITY та Громадського – 26 та 22 відповідно, 44 кримінальні новини у сайта “Донецкие новости”.

Не змогла наздогнати тему криміналу і така актуальна для прифронтового регіону тема війни – лише 74 новини на 500 новин. Громадське Донбасу – 25, 0629 – 21 новина про війну, 14 на сайті Mariupolnews, і всього лише по 6 новин на кожну сотню у двох сайтів одного власника – Ріната Ахметова – “Донецкие новости” та MRPL CITY. Але, все ж таки, цей показник у Донеччини – найбільший з усіх регіонів. Якщо порівняти з ситуацією в інших регіонах, найбільша кількість новин про війну на сайтах Полтави – 35, Кировограду – 28, Запоріжжя – 23. Найменша зацікавленість військовими діями – у прикордонних міст: Харків – 5, Одеса – 4. Ужгород – 2.

Почесне третє місце в новинах займає соціальна тематика. Таких новин 54 з 500, потім з невеликим відривом йде тема місцевої влади – 51 матеріал.

Однаковий показник – по 41 з 500 новин припадає на тему політики та новин з окупованих територій. До речі, жоден з регіонів не виділив окремою темою новини з окупованих територій (окремих територій Донецької та Луганської областей, АР Крим). Варто відмітити, що активно висвітлюють цю тему два сайти – «Донецкие новости. Региональный портал Донбасса» та «Громадське Донбасу».

 

“Считает Максим, парирует Данил”

Регіональний портал “Донецкие новости” – одне з придбань Метінвесту та чергова медійна власність олігарха Ріната Ахметова. Редакторка сайту – Рімма Філь (з 2011 по 2014 – голова управління інформ-політики Донецької облдержадминистрації). Друге онлайн ЗМІ, що активно продукує тему “окупованих територій” – це  “Громадське Донбасу”. Його редактор – донецький журналіст Олексій Мацука. У Громадського таких- 18 матеріалів на сотню. У портала “Донецкие новости” новин з окупованих територій майже чверть – 21 новина зі 100.

Джерел інформації не так вже й багато – це різноманітні “Міністерства” “ДНР”, та прес-служби. Власне від джерела залежить і вибір тем – кримінал, політика, соціальні теми. Журналісти “Донецких новостей” напряму посилаються на недостовірні, часто неідентифіковані джерела, тому новини за цією темою завжди страждають на порушення тих чи інших журналістських стандартів:

«Министр связи ДНР» Виктор Яценко попал под подозрение в работе на украинские спецслужбы. О том, что Яценко может «сливать» телефонные переговоры первых лиц «республики» Службе безопасности Украины, сообщает российское интернет-издание со ссылкой на бывшего сотрудника «республиканской государственной службы охраны ДНР».

В цієй же новині В «ДНР» спорят, работает ли «министр связи» на СБУ”, власне, як і в багатьох подібних, експертними є коментарі з соцмереж, звичайних читачів:  

«Яценко – единственный стоящий министр. Он один на республику работает, а не на свой карман», – считает Максим. «”Ташкент” тоже на республику работал :)», – парирует Данил.” – (прим. авт. текст оригіналу збережено)

Окрім таких “серйозних” тем, публікують українські онлайн-видання і менш навантажені інформаційно теми: огляди ДТП “ДНР” і кримінальні новини “ДНР” з усіма подробицями  під красномовним заголовком: “Братья поссорились: В «ДНР» после ударов молотком по голове умер мужчина”.

Яскравим прикладом теми з окупованих територій Донеччини, на сайті Громадське Донбасу, є майже дев’яти хвилинний сюжет від журналістів, та стислий текст, що його подано, як новину, інформаційний привід  новини  40 днів з дня смерті ватажка “ДНР” Захарченко.

 

Непопулярні важливі теми

Журналісти Маріуполя ніби не шукають інформаційних приводів, щоб зачепити тему реформ: таких всього 7 новин з 500. Непопулярна та затратна по силах, судячи з усього, і тема антикорупції – одна новина на всі п’ять сайтів. Тут йдеться про власника “Парка дикої природи” та за сумісництвом місцевого депутата Савелія Вашуру, який приховав у декларації біля пів-мільони гривень, пише сайт  0629.com.ua

Писав 0629 і про екологію, тему завжди актуальну для такого промислового регіону як Донбас та Приазов’я, писав частіше за всіх – 5 новинних заміток зі 100, у інших сайтів порівну: mariupolnews.com.ua та mrpl.news – по 3 новини, 2 новини у dnews.dn.ua, і Громадське – 0.  Всього 13 новин з 500, або 2,6%.

Загальний підсумок новин на  соціально важливі теми на п’ятьох сайтах Донеччини, що підпали під моніторинг,  є не таким вже і негативним. Ця цифра наближується до половини з усіх. А саме таке – війна 72, “соціалка”- 54, антикорупційна діяльність – 1, економіка-реформи – 7, громада – 25, екологія -13. Підсумок – 172 із 500, або 34 % від загальної суми.

 

Юлія Гаркуша

Регіональна представниця Інституту масової інформації у Донецькій області

 

Даний матеріал підготовлено в рамках проекту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ», що реалізується ГО «Інститут масової інформації» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Інформація та погляди, висловлені в даному матеріалі, належать автору та не обов’язково відображають офіційну думку Міністерства закордонних справ Чеської Республіки

 

706 всього переглядів: 6 переглядів сьогодні
(Visited 34 times, 1 visits today)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *