“Стандартні положення” маріупольської журналістики

Результати двотижневого моніторингу ЗМІ Маріуполя щодо дотримання журналістських стандартів у маріупольських онлайн-медіа (у серпні 2016 року).

Протягом двох тижнів регіональні експерти Інституту Масової Інформації проводили моніторинг чотирьох місцевих інтернет-видань. У Маріуполі під дослідження потрапили найпопулярніші та давно відомі користувачам: міський сайт – 0629.com.ua, давно відоме інтернет видання illich.in.ua, та сайт mariupolnews.com.ua, четвертим був новостворений – MRPL.CITY.

Для моніторингу відбиралися суспільно значущі події та новини про них, такі що мають резонанс та впливають на окремі верстви суспільства, або на великі прошарки населення. Щодо стандартів, то були основні три – достовірність, баланс думок та відокремлення фактів від коментарів.

ДОСТОВІРНІСТЬ

Або те, що має назву – факт-чекінг є особливо важливим в умовах інформаційної війни, оскільки через фейки та інформвкиди у суспільстві може  формуватися спотворене бачення подій.

Цей стандарт “на висоті”, його дотримуються, за його виконанням слідкують. Так на всі 100% стандарту достовірності дотримується видання Ilich.in.ua, у кожній перевіреній на достовірність публікації вказано джерело інформації, а якщо це “передрук”, то посилання веде безпосередньо на сторінку сайту, з якого його було зроблено.

Далі йде сайт mariupolnews.com.ua – тут покажчик складає 88%. Деякі статті написані з посиланням на мало кому відомих користувачів соціальних мереж як отут На КПВВ в зоне АТО люди с «донецкой» пропиской сталкиваются с предвзятым и недоброжелательным отношением, або джерелом інформації є розповідь “матері, що їй про це розповів зять, якому про це розповіли його колеги моряки” як от у статті під заголовком В Мариуполе в детском учреждении “процветает” клуб секс-услуг, доходить до комічного, але моряки брехати не будуть?

У сайта Mariupol City – mrpl.city – цей відсоток складає 80. Автори цього сайту також зрідка “грішать” використанням сімейних зв’язків як достовірним джерелом інформації, як у цій новинній замітці  На Донбассе пограничник оскорбил женщину из-за ее прописки, цитата “По словам правозащитника, его мать, которая направлялась с оккупированной территории в Харьков, оскорбил пограничник.” І хоч аккаунт правозахисника веріфікований, сама інформація звучить провокативно, цитата:Когда она исполнила его [гимн], пограничник сказал, что ненавидит всех жителей Донбасса.

Ще одним яскравим прикладом недотримання стандарту достовірності є ряд новин, що їх було опубліковано під час моніторингу. Ці новини ґрунтуються на резонансному пості у фейсбуці волонтерки Лілі Болбат. Волонтерка у себе на сторінці соціальної мережі Фейсбук, не наводячи жодного факту, та користуючись узагальненнями, звинуватила бійців української армії у мародерстві та насильництві. У той же час  інформаційні сайти використали цей пост у якості основи для інтернет-матеріалів.Из-за угроз волонтер Лилия Украинская не может вернуться в родной Мариуполь Якихось доказів та фактів тиску на волонтерку також не було, хоч погрози і називають реальними.

Цитата: “Помимо запугиваний в соцсетях в адрес Лилии стали поступать реальные угрозы безопасности.

«Среди ночи мне позвонили друзья и сказали, чтобы я выезжала, так как что-то готовится», – вспоминает Лилия.”

Міський сайт, що має вагому аудиторію – 0629.com.ua – за результатами моніторингу має найнижчий стандарт достовірності 76%. Основна проблема це відсутність прямих посилань ані на загальний сайт, ані на визначену новину. Єдиний показовий випадок, це необґрунтоване дослідження, опитування без статистичної добірки Мариупольцы уверены, что Юрий Хотлубей знает, куда пропали 800 млн долга Теплосети. Це нібито опитування більш нагадує злий жарт, що подається за серйозну новину.

Цитата: “Таковы результаты опроса, проведенного 0629….В опросе приняло участие 2091 человек.”

Ще один випадок недостовірності проходить під заголовком Алексей Белый: В отношении села власть ведет себя, как обыкновенный вредитель Новинний матеріал, який є нічим іншим, як передруком поста з соціальної мережі депутата от оппоблоку Олексія Білого, який будучи металургом, зненацька став експертом-аграрієм.

БАЛАНС ДУМОК

Дотримання балансу думок демонструє неупередженість журналістів та ЗМІ, що є фундаментальною засадою журналістики. Але саме цим стандартом журналісти нехтують у катастрофічних масштабах. В цьому випадку простіше наводити приклади, де цього стандарту журналісти дотримувалися, бо це є насправді поодинокі випадки.

Цифри кажуть самі за себе. Так  Ilich.in.ua та 0629.com.ua має по 28%, тобто лише 28% новин мають різнобічні думки, в інших випадках респондент лише один.У новоспеченого сайту новин MRPL.CITY покажчик складає 24%, а найнижчий у mariupolnews.com.ua – всього лише 16%, або 4 з 25 соціально вагомих новин подаються із декількома думками.

Хоча слід відзначити: у насправді резонансних справах баланс думок є, на жаль це поодинокі випадки. Як приклад, історія протистояння депутата міської ради та колишнього директора Палацу Культури на сайті MRPL.CITY, що його було звинувачено у корупції та некомпетентності Суд Визенков vs Бородин: “В защите чести и достоинства – отказать”. До речі, майже усі новини у інших трьох інтернет-виданнях, що містять повний склад респондентів, є передруком з сайту MRPL.CITY.

Через бажання видати новину першими за конкурентів, через поспіх, та у гонитві за актуальністю втрачається увесь сенс журналістської праці як такої. Не проводиться ніякої роботи, текст новин просто переносять з прес-релізів, або копіюють з сайтів колег, які видали новину першими. Від цього страждає зміст статті, її інформативність, та нажаль постає питання неупередженості журналіста. Адже виправити цей недолік в багатьох випадках доволі просто – декількома дзвінками, або коротенькими зустрічами з усіма сторонами тієї чи іншої події.

ВІДОКРЕМЛЕННЯ ФАКТІВ

Стандарт відокремлення фактів від коментарів та відсутність оціночних суджень набули своєї важливості в умовах інформаційної війни, оскільки наявність оціночних суджень може свідчити про бажання зманіпулювати громадською думкою, що є ознакою пропаганди.

Цей стандарт повністю на 100% виконує сайт Ilich.in.ua, 92% у MRPL.CITY це лише 2 новини з 25 не дотрималися стандарту, 80% у 0629 – це 20 із 25 перевірених новин, та у mariupolnews.com.ua найгірший показник, в них відсоток складає 68%.

Такий відносно низький відсоток у МаріупольНьюз склався через низку неправдивих заголовків, оціночних суджень та узагальнень у них. На КПВВ в зоне АТО люди с «донецкой» пропиской сталкиваются с предвзятым и недоброжелательным отношением з цього слідує, що на усіх блок-постах у зоні АТО люди стикаються із упередженим ставленням, та це є лише люди із донецькою пропискою, але у самій статті наведено лише 2 приклади, джерелом інформації є тексти із Фейсбуку, висвітлено думку лише “постраждалих”, військовим слова не надали. Провокативний заголовок у прифронтовому Маріуполі виглядає не дуже охайно з точки зору праці журналіста: На улицах Мариуполя появились машины НАТО. Слід відмітити, що на шпальтах цього інтернет-видання на очі трапляють новини так званої ДНР із привітаннями їхніх командирів-злочинців, зокрема з отриманням нових погонів: Гиви и Моторолу повысили

Цитата: “По снимку, который выложили в сеть подопечные Моторолы из подразделения «Спарта», понятно, что с 3 сентября 2016 года подполковник Павлов Арсен Сергеевич получил повышение – ему присвоено звание полковника.”

Судячи із результатів моніторингу, у маріупольських електронних ЗМІ катастрофічною можна назвати ситуацію із дотриманням стандарту балансу думок – у середньому  лише чверть матеріалів цікавить думка усіх сторін конфлікту, спірної ситуації, або соціально важливої події. Щодо інших двох стандартів, ті більш-менш тримаються “на плаву”, а деякі видання навіть виконують правила на всі 100%.

Юлія Гаркуша

регіональний експерт Інституту Масової Інформації

1490 всього переглядів: 7 переглядів сьогодні
(Visited 277 times, 1 visits today)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *