Західна Європа не має закінчуватися на Польщі, – радник президента Польщі Анджей Зібертович

У День Гідності та Свободи радник президента Польщі Анджей Зібертович дав ексклюзивний коментар для Громадського ТБ Приазов’я щодо українсько-польських стосунків, майбутнього Євросоюзу та скандального фільму “Волинь”.

– Я думаю, що українська влада недооцінює, наскільки приязною до України є польська держава. Стратегічний інтерес Польщі полягає у тому, щоб Україна була якнайближче до Заходу. Чим далі на Схід просуваються стандарти правової держави, вільної та чесної ринкової конкуренції, тим слабшим є авторитаризм у Росії. Кожна вдала реформа в Україні – це зміцнення Польщі та демократії у Європі.

Мені здається, що попри нашу важку спільну історичну спадщину, на рівні особистісної співпраці люди дуже добре знаходять спільну мову. У Польщі живе багато українців, і поляки їх люблять. Натомість на політичному рівні складається враження, що українська держава недооцінює, яку користь може дати їй такий сусід як Польща.

У певному сенсі, Німеччина була послом присутності Польщі в Євросоюзі. При цьому у польсько-німецьких відносинах, окрім приязні, були також і важкі моменти, і приблизно так само виглядають стосунки і між Польщею та Україною. Може, варто нарешті дивитися у майбутнє, роблячи висновки з історії? Тому Польща дуже охоче протягує руку допомоги Україні, аби Європа не закінчилась на Польщі, а йшла далі на Схід.

У багатьох країнах Західної Європи розмови про розширення ЄС на схід зустрічає відторгення. Але якщо ЄС хоче бути живим проектом, то він має бути привабливим і відкритим для нових потенційних членів. Бо союз, який не буде привабливим для нових країн, перетвориться на егоїстичний проект, який завалиться під власною вагою.

Як поляки доклали великі зусилля, аби підлаштувати свої структури під стадарти Євросоюзу, так зараз нашим спільним інтересом Польщі та України є зближення українських інституцій до тих стандартів, які діють на заході.

Ми, поляки, дуже дражливі щодо питання національної ідентичності, і не любимо, коли нам у ЄС нав’язують норми зверху. Томи ми не хочемо Україні нав’язувати жодних норм. Але коли мільйони поляків працювали у Німеччині, вони навчалися там західних стандартів. Сьогодні сотні тисяч українців працює у Польщі, і це найкраща можливість діалогу, бо це живе особисте спілкування.

Світ так влаштований, що різні держави знаходяться на різних стадіях розвитку. Якщо ми будемо навчатися одне в одного, то ми поділимо між собою плоди розвитку.

Якщо еліти ЄС вимагають від Польщі приймати мігрантів, то ми відповідаємо: ми охоче приймемо мігрантів, але тих, які шанують нашу культуру. Ми приймаємо українців, оскільки ми взаємно шануємо наші культури. Чому ми маємо приймати людей з культур, які не сприймають християнства? Ми не питаємо в українця, чи він вірянин, чи атеїст, але він є частиною християнської культури, і це полегшує нам порозуміння та співпрацю.

Що стосується фільму “Волинь”, то немає іншого шляху, окрім як тільки разом його переглянути. У Польщі політики багато років замовчували тему Волині, тему дуже болісну для нас. Вони хотіли якнайбільш зблизити наші народи, але в якийсь момент ми маємо проговорити це питання. Давайте обговорювати фільм “Волинь” після його перегляду, а не замість нього.

1012 всього переглядів: 2 переглядів сьогодні
(Visited 112 times, 1 visits today)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *